«Ақмола облысы білім басқармасының  Бұланды ауданы білім бөлімі Никольск ауылының № 2 жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

сенім телефоны

ҚР-дағы жоғары білім: құрылымы, білім беру формалары

Адам өміріндегі ең маңызды шешімдердің бірі болашақ мамандық пен білім алатын жоғары оқу орнын таңдау болып табылады. Қазақстандықтар ел ішінде және шетелде жоғары білім ала алады. Тиімді оқу процесін ұйымдастыру үшін Үкімет студенттерге гранттар ұсынады, оқу орындарын аккредиттеуді, педагогтарды аттестациялауды және басқа да бірқатар шараларды жүргізеді. Қазақстанда жоғары білім алу жолдарын біліңіз, 2020 жылы талапкерлер мен студенттерді қандай инновацияны күтетініңізді оқыңыз.

Ел тәуелсіздік алған кезде ҚР Білім беру жүйесі ескірген әдіснамалық база негізінде дамыды. Студенттерді дербес өмірде болашаққа жоспар қалыптастыруға бағыттау үшін Үкімет реформалар бастады. Бүгін Қазақстанда жоғары білім беру жүйесі осындай құрылымға ие:

Бакалавриат. Базалық жоғары оқу, одан кейін студент бакалавр дәрежесін алады.
Магистратура. Оқу бакалавриат негізінде жүргізіледі. Курстың ұзақтығы-2 жыл. Студент магистр дипломын алады.
Докторантура — послевузовое образование. Курс аяқталғаннан кейін докторлық дәреже беріледі.
Бакалавриатты бітіргеннен кейін студент мамандықты терең біледі. Магистратурада оқу тар бағытта. Қазақстанда бакалавриатта студенттер бір мамандық бойынша, ал магистратурада оқуды екінші мамандық бойынша жалғастыра алады. Нәтижесінде, оқушы екі мамандықты игеруге және екінші жоғары білім алуға қаржы және уақыт шығындарын азайтуға мүмкіндік алады.

Жоғары оқу орындары оқу барысында алынған нәтижелерді ескере отырып құрылатын және қазіргі заманғы еңбек нарығына бағдарланатын жеке біріктірілген және икемді білім беру бағдарламаларын әзірлей алады. Бұл студенттер үшін нені білдіреді? Бұл ел ішінде жоғары білім алуға қаржы және уақыт шығындарын қысқартуға мүмкіндік береді,ал студенттер бүгінгі таңда мамандық туралы өзекті білім алады.

Бүгін қазақстандықтар осындай оқу нысандарында жоғары білім алуға мүмкіндігі бар:

Күндізгі немесе стационарлық. Бұл формада студент міндетті түрде семинарлар мен дәрістерге қатысуы тиіс.
Қашықтықтан. Сабақтар интернет арқылы өтеді. Желіде өзіндік зерттеу үшін тапсырмалар, Оқу материалдары қойылады. Онлайн-кеңестер өткізіледі. Дипломдық жұмыстарды қорғау жоғары оқу орнының қабырғасында өтеді.
Бұрын оқу сырттай түрде жүргізілді, бірақ 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап ол тоқтатылды. Шешім студенттердің сырттай оқу түрінде алған білім деңгейі күндізгі бөлімде айналысатындарға қарағанда айтарлықтай төмен екендігіне негізделген.

Бүгінде стационарда оқуға мүмкіндігі жоқ адамдар қашықтықтан жоғары білім ала алады немесе толық емес жұмыспен қамту жүйесін (parttime) пайдалана алады. Parttime өте икемді кесте бойынша құрылады, онда дәрістер мен семинарлардың бір бөлігі демалыс күндері және кеш күндері өтеді. 2018 жылы және бұрын сырттай оқуға түскен барлық оқушылар жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом ала алады.

Қазақстанда мемлекеттік немесе жеке жоғары оқу орындарында жоғары білім алуға болады, бірақ студенттердің көп бөлігі мемлекеттік мекемелерде білім алуда.

Қазақстандағы жоғары білім:

AQYL білім беру депозиті

ҚР-да жоғары білімді ақылы және тегін түрде алуға болады. Ұлттық бірыңғай тестілеуден (ҰБТ) өткеннен кейін талапкерлердің тек үшінші бөлігі тегін оқуға үміткер бола алады. Жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқу құнын Мемлекет бұрын реттеді. Талапкерлердің жоғары білім алуға қол жеткізуін кеңейту мақсатында 2020 жылы бұл норма алынып тасталды. Бұл білім беру қызметін көрсету шартының нысаны мен оқу құнын осы жылы әрбір жоғары оқу орны өз бетінше бекітетінін білдіреді.

Ел ішінде және шетелде жоғары білім алуға ақы төлеу үшін Мемлекет ҚР кез келген азаматына баланың атына немесе өзінің AQYL білім беру жинақтау депозитін ашуға мүмкіндік береді.

Салымға осы мөлшерде жыл сайынғы мемлекеттік сыйлық есептеледі:

жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған студенттер, аз қамтылған және көп балалы отбасылардың балалары, мүгедектер — 7%;
қалған оқушылар санаты-5%.
Бұл ретте жыл сайынғы салымға Мемлекеттік сыйлық салық салынбайды және 100 АЕК-тен аспауы тиіс. Ең төменгі жарна арналған жинақтаушы депозиті болуы мүмкін еме

Жаңартылған күні: 26.11.2020 14:38
Құрылған күні: 26.11.2020 14:38